V květnu jsme se s novým povozem (LR Defender + terénní přívěs) vydali na naši letošní první cestu.
Přes balkánskou pevninu směřujeme pohodlně po dálnicích na jih. Bez problémů překračujeme hranice s Rakouskem, Maďarskem, Srbskem i Makedonií a po 4 dnech vjíždíme na území severního Řecka.
To nás ohromilo sytou zelení, krásnou krajinou i chladným počasím. Klikaté silnice, hory a varování před medvědy. Úvodem jedeme přes průsmyk ve výšce 1420m k jezeru Prespa, které spojuje tři země: Albánii, Makedonii a Řecko.
Cesta dále vnitrozemím po perfektně sjezdných dálnicích, se zastávkou v městečku Mesolongi, trajektem přes Korintský záliv, až na Peloponés.
Chladné počasí nás tlačí na jih, jedeme rychlou trasu přes Korinth po dálnici až před město Sparta. Návštěva byzantské památky pod garancí UNESCO v Mystras je jedinou zastávkou. Prvním stanovištěm na víc než jednu noc je typicky řecké přístavní městečko Githio. Parkujeme přímo na pláži východně od živého, ale taky řecky líného centra s tavernami a rybářským přístavem.
Přes působivé scenérie poloostrova Mani (prostřední výběžek Peloponésu) se přesouváme zpět do civilizace a navštěvujeme rušné město Kalamáta. Okolí je doslova poseté olivovými háji - celé toto území je známé bohatou produkcí oliv a oleje. Autem bez přívěsu jedeme na výlet do hor na severovýchod od Kalamáty. Projíždíme působivé klikaté silnice, nalézáme vodní prameny (Karvéli, Lada), olivové sady a horské vesnice, a necháváme na sebe působit atmosféru.
Z Kalamáty pokračujeme na západ do malebného přístavního městečka Pylos. Odtud na pobřeží a písečné pláže s průzračnou mořskou vodou.
Neplánovaně a čistě spontánně se pak obracíme zpět na jih a vydáváme se do městečka Methoni na úplném jihu
prvního (západního) výběžku Peloponésu. Východně odtud stojíme přímo na pláži naproti ostrovu Sapiendza. V noci sledujeme blikání jeho majáku, který jsme před 10ti lety navštívili...
(nostalgie).
Na východním pobřeží prvního prstu Peloponésu nás překvapila hustá zástavba pobřeží. Přesto se nám podařilo najít doslova ideální místo pro parkování v městečku Agios Andreas, a to na pozemku uzavřeného kempu. Také v městečku Petalidi je možné stát, za přístavem hned u moře.
Od pobřeží jsme se vydali opět do hor - z vesnice Thouria směrem na Leondari - krásná trasa! Po krátkém úseku dálnice jedeme přes rušné město Tripoli, dál krásnou krajinou oblasti Arkadia přes obce Levidi, Panagitsa, Kleitoria a Kastria, kde jsme navštívili jeskyni s jezírky (Cave of the lakes). Přes hory do Kalavryty, městečka které utrpělo velké ztráty v době II. světové války. Dále klikatými silnicemi s výhledy na scenérie oblasti Achaia až po stanoviště v horách za vesnicí Kalanistra. Odtud byl v oparu vidět Patraský záliv i celé město Patras.
Z hor jsme přejeli k moři, parkování jsme našli nedaleko známé pláže Kalógria, poté, co jsme dobrodružně projeli (offroad/4X4 only) částí území Strofylia, přírodním ekosystémem s prastarými borovicemi, močály, dunami a komáry.
Následuje návrat na Řeckou pevninu, přejezd před Korintský záliv a cesta do poklidného přímořského městečka Mytikas, které leží v působivé krajině, naproti hornatému ostrovu Kalamos. Po zastávce u přírodního minerálního pramene Korpi (nedaleko se nachází také stáčírna firmy Nestle) jsme přejeli k pobřeží zálivu Amvrakikos (Ambrakikos kolpos) do letoviska Vonitsa. Odtud podmořským tunelem (s poplatkem 6€ za auto s přívěsem) do přístavního města Preveza.
Naší poslední zastávkou na pobřeží byla zátoka a stejnojmenné městečko Ammoudia, místo s krásným koupáním a atmosférou dovolené.
Další krásnou (a naší poslední řeckou) destinací byla oblast Epirus, resp. Zagorochoria. Přes Monodendri (s
návštěvou malinkého kláštera Agios Paraskevi) ke kaňonu Vikos (Farangi Vikou), který se nachází v národním parku Vikos-Aoos, stejně jako obec Konitsa se starým kamenným mostem a horskou scenérií. Po působivé trase mimo hlavní tahy jsme náš řecký okruh uzavřeli u
jezera Prespa v severním Řecku nedaleko státní hranice s Makedonií.